آبادی‌ها

آبادي‌ها بر كناره رودخانه و بیشتر در نقاط مرتفع‌تر از روستا واقعند. مردم روستا در فصل تابستان در اين مكان به سر مي برند. فعاليت توليدي در آبادي‌ها رسيدگي به باغات است. اهالي، گوسفندان را به چرا مي‌برند و نيز بين آبادي‌ها و ايشام (مرتع دام‌ها) به طور مستمر حركت مي‌نمايند و به دام‌ها رسيدگي مي‌كنند. اهالي در كپر و فضاي مقابل آن به فعاليت مشغول و محصولات باغ‌ها كه به منظور تهيه خشكبار در اطراف كپرها گسترده شده‌اند، در آبادي‌ها به چشم مي‌خورد. هر طايفه از طوايف منطقه ميمند در آبادي خاص خود ساكن مي‌شود و جمعيت آبادي‌ها از يك تا چند خانوار متغير است. غالباً حريم  ورودی یک خانه در آبادي‌ها با قرار دادن شاخه درخت يا سنگ چين مشخص مي‌شود. مسیرهایی در میان باغ‌ها و مجموعه‌های مسکونی، دسترسي بين رودخانه و فضاهاي مسكوني را فراهم مي‌آوردند.

استقرار در آباديها
آبادی‌ها در دامنه مشرف به رودخانه واقعند. قسمت‌هاي صخره‌اي و غير قابل كشت به فضاهاي مسكوني اختصاص يافته و باغات بر كناره رودخانه واقع شده‌اند.

عناصر تشكيل دهنده معماري آباديها
محوطه مسكوني آباديها در قسمت‌هاي صخره‌‌اي يا غير قابل كشت با تسطيح بخشي از زمين (يا با ريختن خاك يا سنگ چين كردن) آماده مي‌شود و پلكان‌هاي سنگي دسترسي مسكوني و دامي در امتداد شيب دامنه را مقدور مي‌سازند. عناصر تشكيل دهنده معماري آبادي‌ها ورودي، كپر، گُمبه، كِلِه، تَل گَرد، پرواربند، خرمن كمري، چهارپاره، كارخانه دوشاب و محوطه سازي پيرامون آن مي‌باشد.
خانه‌هاي مردم میمند در آبادي‌ها عمدتا از فضاهاي زیر تشکیل شده‌اند:
فضاي اصلی زندگی در این خانه‌ها کپر است که در اطراف آن طاقچه‌هایی به نام تلواره قرار دارد که وسایل زندگی بر روي آن‌ها قرار می‌گیرد در میان کپر دیدان قرار دارد که در واقع اجاقی است براي آشپزي و معمولا در دیوار سنگی پشت دیدان طاقچه‌هاي کوچک سنگی تعبیه شده‌اند که وسایل مورد نیاز در آن‌ها قرار می‌گیرند. گمبه‌ها اتاق‌هایی هستند که راه ورود به آنها فقط از طریق کپر امکان پذیر است. این فضاها بیشتر در فصول سرد سال استفاده می‌شوند و در فصول گرم محلی براي نگهداري وسایل اضافه، رختخواب‌ها و یا حتی در مواردي براي نگهداري دام استفاده می‌شوند که البته امروزه تقریبا در اکثر خانه‌ها فضاي گمبه متروك و بلا استفاده مانده است.

لازم بذکر است در حال حاضر تعداد 35 آبادی در عرصه و حریم منظر فرهنگی میمند واقع شده‌اند. این آبادی‌ها عبارتند از: 

 1. بارگو
 2. سرگله
 3. بن لا
 4. بن در
 5. حسین آباد سفلی
 6. حسین آباد علیا
 7. پادژ
 8. پشت کر
 9. پوراز
 10. تیدوئیه
 11. تیلا
 12. حدکنوئیه
 13. حنگر
 14. دربید
 15. درگوئیه
 16. دربنه
 17. ده ظاهر
 18. ده شمس
 19. رزر
 20. رزملک
 21. سرجنگ
 22. غریبان
 23. کل حسین
 24. کلمندوئیه
 25. کموچک
 26. کهنمور
 27. گزگستان
 28. لاخورین
 29. ده آخوند
 30. لاخیس
 31. لاشکورگوئیه
 32. للان
 33. مورنگ
 34. مورنگ رودخانه
 35. مهروکان   

نحوه استقرار فضاها در آبادی

سایر عکس‌های مربوط به آبادی‌ها